EDIT MAIN
Plus_blue

NAHS Fall 2019 High School Athletics

Schedules


We would like to congratulate our fall athletes for a tremendous fall season! A special shout out to the seniors of 2020:

  • Boys Soccer - Jansen Hupp, Kaden Kendall, Brandon Figgins, Grant Harper, Cole Wagner, Nick Unger, Will Taylor
  • Girls Soccer - Alaina Eiterman, Mary Sonner, Kaitlyn Shreffler, Tori Pence, Savannah Waters, Alexa Horsley, Brianna Piatt
  • Volleyball - Cortney Brown
  • Boys Golf - Cameron Young, Anthony Wylie

Below are the season's accolades for each team:

Volleyball

  • SHAC Champions - Gold Ball
  • Sectional Champions
  • Individual Awards 
    • Sierra Kendall - All-SHAC, and District 2nd team
    • Wylie Shipley - All-SHAC, and District honorable mention
    • DeLaney Harper - All-SHAC, and District 3rd team

Left to right: (front row) Sydney Collett, Jadyn Wright, Cortney Brown, Myla Toole, Abigail Gast (back row) Head Coach - Katie Ragan, Sierra Kendall, Elizabeth Gill, Wylie Shipley, Delaney Harper, Marah Call, Keetyn Hupp, Brea Stout


Girls Golf

  • County Cup Winners
  • SHAC Champions
  • Individual Awards:
    • Brooklyn Tolle - All-County, All-SHAC, SHAC medalist, All -District
    • Jessie Crawford - All-County, All-SHAC
    • Madison Humphrey - All-County, All-SHAC
    • Jacklyn Humphrey - All-SHAC
    • Rachel Bolen - All-SHAC
  • Left to right: Rachel Bolen, Madison Humphrey, Jessie Crawford, Dakotah Davis, Jacklyn Humprey, Brooklynn Tolle, Head Coach - Matt Williams

Boys Golf

  • Qualified for District
  • Individual Awards
    • Cameron Young - All-SHAC, and District 1st team
    • Carson Chaney - All-County, and All-SHAC

Left to right:  Kelby Moore, Wyatt Applegate, Mitchell Ohnewehr,  TJ Holt, Anthony Wylie, Cameron Young, Wyatt Roades, Carson Chaney, Josiah Garrett, Head Coach - Ammon Mitchell, Brady Lung 

Girls Soccer

  • SHAC Champions
  • Sectional Champions
  • Individual Awards:
    • Mary Sonner - All-SHAC, SHAC player of the year, District 1st Team, All-State 2nd team
    • Karissa Buttlewerth - All-SHAC, District 2nd Team
    • Alaina Eiterman - All-SHAC, District 1st Team
    • Braylie Jones - All-SHAC, District 2nd team
    • Ainsley Grooms - District honorable mention
    • Laney Ruckel - District honorable mention
  • Left to right: (front row) Sydney Figgins, Taylor Staggs, Olivia Wright, Laura Brodbeck, ALyssa Mays, Kaylee Tumbleson, Tori Staggs, Morgan Shupert, Kylei Miller,  Luvinnia Rhoads (middle row) Maleia Eldridge, Alexa Horsley, Mary Sonner, Savannah Waters, Alaina Eiterman, Breanna Piatt, Tory Pence, Kaitlynn Shreffler, Brooke Robinson (back row) Jayden Teriaca, Alana White, Laura Hesler, Brianna Robinson,  Karissa Buttelwerth, Braylie Jones, Delaney Ruckle, Paige Scales

Boys Soccer

  • SHAC Co-Champions
  • Sectional Champions
  • Individual Awards:
    • Cole Wagner - All-SHAC, District 1st Team
    • Andrew Brand - All-SHAC, District 1st Team, All-state 2nd team
    • Jaden Hesler - All-SHAC, District 2nd Team
    • Seth Vogel - All-SHAC, District 2nd Team
    • Hunter Hoop - All-SHAC
    • Brandon Figgins - District Honorable Mention
    • Grant Harper - District Honorable Mention

Left to right: (front row) Trey Hoop, Jayden Hesler, Garrett Bunn, Lukas Roush, Skylar Stapleton, Landon Swayne, Cayden Hesler, Jacob Campbell (middle row) Kaden Kendall, Will Taylor, Grant Harper, Cole Wagner, Jansen Hupp, Nick Unger, Brandon Figgins  (back row) Coach - Kirk Bunn, Carter Crawford, Reece Shelton, Zaine Hattan, Hunter Hoop, Head Coach - Isaac Wooten, Andrew Brand, Lane Wagner, Seth Vogel, Colton Hesler, Coach Kevin Kendall